Pletařský steh - jak sešít pleteninu?


Předtím, než začnete díly spojovat, vypněte je nejprve podle střihu na měkkou podložku, přičemž okraje by neměly být příliš vytažené, pevné okraje totiž dělají sešívání mnohem jednodušší. Následně je mírně napařte nebo nechte uschnout pod vlhkým plátnem. Na švy použijte stejnou přízi, kterou jste pletli.

Při zpracování silných přízí je dobré nit rozdělit, jestliže to struktura příze umožňuje. V případě přízí s uzlíčky (nopových přízí) je vhodné použít k šití tenčí hladkou vlnu stejné barvy. Klasická šicí nit není pro tento účel vhodná, protože není dostatečně elastická.

Doporučujeme použít šicí jehlu určenou na sešívání pleteniny. Díky velkému očku je možné vlnu pohodlně provléknout.

Jaké existují možnosti sešití?

1. Sháčkování

Spojování úpletů háčkovacím způsobem je velice praktické především při možném přeplétání. Přestřižením háčkovaného oka totiž špatný spoj snadno vypářete a úplet nijak nepoškodíte.

Sháčkování krátkými sloupky

Díly k sobě přiložte lícem a z rubu háčkujte. Nejprve si udělejte na háčku očko a poté krajní oka obou dílů propíchněte, přízi nahodíte a protáhněte. Dále opět přízi nahoďte a protáhněte dvěma očky na háčku. Pak píchněte do dalších krajních ok na háčku a postupu znovu opakujte.

Sháčkování pevným okem

Vpíchněte háček do obou dvou dílů za poslední oko, nahoďte a protáhněte. Okem na háčku protáhněte bez dalšího nahození.

2. Matracový steh

Přední matracový steh

Šije se na lícní straně pleteniny. Oba díly jsou vedle sebe lícem nahoru. Střídavě uchopte příčnou nit mezi prvním a druhým okrajovým okem a po 1 až 2 cm nit přetáhněte tak daleko, aby se stehy obou částí spojily. Šijte jen po jedné nitce, šev již nesmí být viditelný, ale musí zůstat elastický.

Zadní matracový steh

Šije se na rubové straně pleteniny. Oba díly úpletu položte rubovou stranou nahoru a vždy z pravého a levého dílu uchopte krajní očko. Nit je pak napnutá tak, že oka obou částí jsou těsně u sebe a není vidět žádný šev.

3. Uzlový nebo klikatý steh

U všech krajních ok se vytvářejí buď takzvané „uzly“, nebo střídavě delší či kratší oka. Oba díly úpletu položte vedle sebe rubovou stranou nahoru a jehlicí uchopte z lícového a rubového dílu vždy 1 uzel případně okrajové oko. Nit se lehce natáhne, ale ne příliš, šev musí zůstat trochu pružný.

4. Sešívání na šicím stroji

Raději sešívejte silonovou nití. Při šití uvolněte horní i spodní steh a pravou rukou přitom nadlehčujte páčku na patce stroje.

5. Pletařský spojovací steh

Tento steh používejte všude tam, kde máte otevřená oka, jako například u kolové sukně. Tento spoj není téměř vůbec vidět. Vždy sešívejte současně dvě sousední oka. První oko naberte jehlou shora a vypíchněte v druhém oku zezadu. To stejné šijte i na druhém dílu. Prvním okem je pokaždé to, kde jste přízi vypíchli. Vždy utahujte tak, aby se šitá oka velikostí shodovala s pletenými oky.

6. Sešívejte z rubové strany zadním stehem

Bude to jednak rychlé a také hezké. Steh nemusí být příliš drobný, jen jej moc neutahujte. Sami pak uvidíte, jak to bude hezky vypadat a jak budete spokojeni. Tímto stehem můžete také opravit různé nepodařené tvary. Sešívejte tak, aby steh byl rovný tam, kde rovný má být a zaoblený tam, kde potřebujete mít oblouk.


Šicí jehly na vlnu addiLoop

Šicí jehly na vlnu addiLoop

Dostupnost: skladem - 2 ks
95,- Kč