Jak vybrat pletací přízi


Než si pořídíte pletací přízi, zaměřte se na materiál, tloušťku a cenu. Pletací nebo háčkovací přízi volte podle účelu, ke kterému ji budete muset mít. Pletací příze si pořiďte dle tloušťky vlákna, značky a samozřejmě dle materiálu.

Jak vybrat vhodnou přízi?

Každý typ vlákna příze má různé přirozené vlastnosti, které se shodují s těmi, které při volbě hotových úpletů posuzujete. Nežli si tedy vyberete klubíčka na určitý výrobek, uvědomte si, že různé typy přízí mají jinou strukturu, odolnost, tvarovou stálost a také termoregulační schopnosti. Jedině tak si vyberete ta správná pro daný záměr.

Tloušťka příze

Podle toho, co budete plést, si zvolte tloušťku vlákna. Síla vlákna je označována jako „mic“ (Micronaire). Tenká příze mívá tloušťku od 16 do 21 mic a využívá se na pletení rukavic nebo tenkého svetříku. Středně silná příze má tloušťku vlákna 22-28 mic a je vhodná na pletení svetru. Velmi silná příze mívá zase sílu 29 mic a dají se z ní plést např. dekorace. A víte, kde najdete tloušťku příze? Bývá uvedena na obale výrobku, nebo ji můžete najít u samotného popisu příze, pokud si materiál na pletení budete objednávat na e-shopu.

Kde koupíte levnou přízi a jaká to bude?

Můžete si vybírat buď značkové příze, které jsou sice dražší, ale vyrábí se z přírodních vláken, anebo příze neznačkové vyrobené z akrylu. Výhodně zakoupíte pletací příze v e-shopu, kde si můžete vybrat ze široké palety zboží.

Materiál

Volit můžete syntetický nebo přírodní materiál. Každý materiál má své plusy a mínusy. Přírodní materiál dělíme na ten živočišného původu, jako je např. vlna, kašmír, mohér, hedvábí, a rostlinného původu, jako např. bavlna, len, bambus. Výběr typu materiálu je závislý na tom, co budete chtít plést. Pokud budete plést ponožky, volte speciální přízi na ponožky, nebo si pořiďte vlnu. Jestliže budete plést šálu nebo čepici, bude vám vhod akrylová příze, ale dětské oblečení pleťte pouze a jen z bavlny. Pletací a háčkovací příze se od sebe různí tloušťkou materiálu, jeho složením a cenou.

Příze mohou být jedno skané, zhotovené z jednoho vlákna, dvojmo skané, vyrobené ze dvou vláken, a trojmo skané, vyrobené ze tří vláken. Příze z jednoho vlákna je trochu nepravidelná, příze ze dvou nebo tří vláken bývá více nadýchaná nežli příze z jednoho vlákna, bývá také pravidelnější a může být i o něco silnější. Obzvláště silná je ponožková příze, která je vyráběna ze čtyř vláken.

Kolik budete potřebovat klubek?

Nevíte, kolik klubek pletací příze si máte koupit? Zde platí, že je lepší, když vám trochu příze zbude, než aby se jí nedostalo. Především příze barvené ručně již nikdy neseženete v tomtéž barevném tónu. Příze je prodávána v klubkách a na etiketě bývá uvedena váha nebo délka návinu. U návodů na pletení se udává, kolik příze je potřeba buď na délku, nebo na váhu. Podle této informace si budete moci snadno spočítat počet klubek, ale vždy připočtěte ještě jedno klubko navíc. Na svetr bývá obvykle potřeba 1000 až 1200 m středně silné příze.

Máte rádi jemné dekorace? Vyzkoušejte háčkovací přízi

Háčkovací příze je oproti pletací přízi velmi tenká a využívá se k výrobě deček, dekorativních předmětů nebo hladkých čepiček pro novorozence. Oblečky pro děti mohou být vyráběny také z tenké pletací příze, která je pro dětské oblečení speciálně určena.