Jak pečovat o vlněné oblečení?


Jistě dobře víte, že není nic lepšího, než se v sychravých dnech zachumlat do měkoučkého pleteného svetru, šály nebo deky. A pokud je to 100% přírodní vlna z ovcí nebo alpak, tak je radost mnohem větší. Ale aby vám tato radost vydržela dlouho, musíte se o vlněné věci správně starat. Péče o vlněný svetr nemusí být žádný problém, protože při správném praní zůstane celé roky jako nový.

Proto vám zde přinášíme několik rad, jak postupovat při praní vlněných svetrů, aby jejich vzhled, barva, ale i hřejivé vlastnosti byly zachovány.

Jak často vlněný svetr prát?

Díky jedinečným vlastnostem vlny stačí prát vlněný svetr jen zřídka - tmavý svetr můžete prát po cca 100 dnech nošení.
Se světlými svetry nemáme sice tak dlouhou osobní zkušenost, ale i tak předpokládáme, že bude třeba ho prát o něco dříve a častěji.

Základní pravidla

Pokud se jedná o používání pračky, bez ohledu na programy, které má k dispozici kterými disponuje, není praní vlněných svetrů v pračce doporučováno, neboť by mohlo dojít k jejich nechtěnému nevratnému poškození. Nejlépe je tedy svetry prát jen ručně při nízké teplotě.

Vlněné svetry jsou velice elastické, a proto při sušení vlněných svetrů zapomeňte na sušák, věšák nebo sušičku. Vlněné svetry se musí sušit ve vodorovné poloze, jinak by se vlákna poškodila a natáhla, a oblečení by tím ztratilo svůj původní tvar.

Postup, jak prát

  1. Jak jsme uvedli výše, vlněné svetry perte ručně při teplotě vody 30°C, která se vám na rukou bude zdát spíše vlažnější, než teplá.
  2. Nepoužívejte žádné agresivní prostředky na praní, ale buď šetrný šampon na vlasy, kondicionér nebo jemné prací mýdlo.
  3. Svetr v rukou promněte a důkladně vyperte.
  4. Pak ze svetru několikrát opatrně vymačkejte nadbytečnou vodu, ale nikdy ho nekruťte, protože tím by byla nenávratně poškozena jeho vlákna. Až bude ze svetru odstraněno co největší množství vody, rozložte na vodorovnou podložku velký ručník, na něj rozložte svetr a obojí srolujte. Potom je dobré si na srolovaný svetr kleknout, aby se vyždímalo nejvíce zbývající vody.
  5. Na konec nechejte svetr naležato doschnout, například na posteli či gauči. Kdybyste ho pověsili na ramínko, příze by se protáhla a svetr by vám nemusel už tolik padnout.